понеділок, 22 квітня 2019 р.

Рокині. Музей скансен історії сільського господарства Волині

Сюди я планував потрапити тоді, коли ще раз приїду до Луцька. Цікаво подивитися в реальності, як волиняни створили скансен (музей під відкритим небом). І випадково така нагода з’явилася

Спочатку де це: від Луцька до села Рокині, яке розташоване поблизу траси на Ковель, орієнтовно 11 км. До Рокинів їздить маршрутка (звідки, як часто і скільки коштує – не знаю).

Або ж сідаєте на будь-яку маршрутку, яка курсує з Луцька по ковельській трасі. Поворот з цієї траси до Рокинів не можливо не зауважити…
01.

Від цього повороту до входу в музей якийсь смішний кілометр і вказівники, щоб ви не заблукали «в трьох соснах» тут завбачливо встановлені…
02.

Он ця дорога прямо веде до музею…
03.

Вхід до музею-скансену мене, безперечно, вразив. Запитаєте чим? Мабуть, вперше зустрічаю ситуацію, коли вхід офіційно платний, але на вході жодної каси чи людини, яка б продавала квитки (правда це була 10 год. ранку в суботу)… Таке собі випробовування на порядність – бери і телефонуй за вказаним номером, щоб хтось прийшов і приніс тобі вхідний квиток… Перед входом жодної інформації скільки треба заплатити за вхід нема, так само як жодної огорожі чи брами також – заходьте хто і скільки захоче…
04.

А ще мене здивувала друга таблиця-застереження перед входом – подаю її крупним планом, читайте і зрозумієте чому…
05.

Я один стою перед входом, роззираюся навколо… Нікого нема… Ну, думаю, телефонувати комусь в такий час якось не по-українськи J , тому я сміливо пішов через вхід… Відразу за входом є два інформаційні стенди: по-перше схема Музею… Подивився на якість її виконання і в мене закралися сумніви, що в музеї все зроблено фахово… Бачите, внизу схеми дрібними цифрами написані вартості квитків для різних груп населення?
06.

Ще одна схема музею, видно, трохи новішої версії, розташована в самому кінці експозиції…
07.

Вертаємося знову на вхід… Другий інформаційний стенд…
08.

Добре, вистачить з вас інформації, йдемо далі… Повторюю, що навколо нікого не видно і не чути… Рухаюся дорогою і на початку музею бачу його …
09.

«Вітряк стовпової конструкції» зведений в кінці ХІХ ст. і перевезений до музею у 1989 році (саме тоді відкрили скансен під відкритим небом) з села Четверня, Маневицького району. До слова, на стінах майже кожного з об’єктів є інформаційні таблиці…
10.

Ще таке – музей створювався у вигляді вулиці невеликого волинського села ХІХ століття… Трохи далі від вітряка по обидві сторони «вулиці» розташовуються старі дерев’яні хатки і господарські будівлі… От перша хатинка під дахом з бляхи… Тут, правда, жодної інформаційної таблички не було…
11.

Перед поїздкою читав, що в цих будиночках ніби живуть люди (як розумію, протягом дня) – так вони доглядають і стережуть ці хатинки + є видимість, що експонати виглядають «живими»… Он господарська будівля з дуже автентичним дахом, біля якої живе собака… Я ходив сам і був вельми здивований, що собака ВЗАГАЛІ не гавкав на мене !
12.

Наступна хатина… тут дах покритий руберойдом… Ага, он в чому справа… «Дводільна поліська хата (1902 року), перевезена з села Береговичі, Володимир-Волинського району в 1990 році. … Повна реконструкція після пожежі 2002 року»…
13.

Спробував зробити фото інтер’єру через віконне скло (двері до всіх хатинок тоді були замкнені)…
14.

Це в нас «Хлів з двома відділеннями: для худоби і для зберігання сіна»… Так, тут крім собаки також був прив’язаний цап (чи що це насправді…)
15.

Поруч хліва стояли дві речі: на передньому плані картоплекопалка (до слова, таким антикваріатом ще й досі селяни реально викопують картоплю), на задньому плані – бричка…
16.

На одному з подвір’їв був макет гармати – не відомо для чого вона тут…
17.

Це є льох (підземний холодильник)…
18.

Перед вами – клуня (стодола) невідомого року будівництва… «Перевезена з с. Лишнівка, Маневицького району 20 жовтня 1991 року»…
19.

Заглянув всередину…
20.

Біленька, вкрита очеретом (можу помилятися) хатинка, збудована далекого 1875 року і перевезена в музей 30 липня 1990 року з села Комарово, Старовижівського району…
21.

Жодної людини в музеї я досі не побачив…
22.

Віз стоїть, коней – нема…
23.

Єдина будівля на території скансену (так розумію там можна щось випити/перекусити), звідки лунали голоси людей… Десь з тієї сторони до мене прийшов собака… Дивно, але він також на мене не гавкав…
24.

Поруч розташовані декілька куренів – це щось подібне до сільських весільних шалашів тільки в стаціонарному виконанні, всередині яких довгі дерев’яні столи і лави… Скраю стоїть, так розумію, піч, де готують їсти… І все це зроблено для великої кількості, ні не туристів, а …козаків…
25.

Потворна металева «карета», колеса якої вгрузли в землю… Це має бути розвага для дітей?
26.

Остання хата майже в кінці експозиції… Біля входу до неї будка і прив’язаний собака… Так, він також був дуже чемний)
27.

Ще раз підійшов до вікна, щоб подивитися як там всередині хати…
28.

Поблизу розмістили «Світовида» - бог богів, вирізьблений з суцільного дерева(?) у 2011 році скульптором В. Шелудьком…
29.

Передостанній експонат в музеї – маленька дерев’яна капличка…
30.

Було підписано, що належить УПЦ КП, мабуть, чинна?
31.

Ліворуч на фото видно будівлю сільської кузні – останньої будівлі на краю скансену…
32.

Біля музею розташоване озеро, на якому беззупинно кричали чайки…
33.

З іншого боку скансену взялися відтворювати для козаків Волинську січ…
34.

Її фрагмент з головного входу…
35.

З протилежної сторони територію січі в 1,5 гектара ще будуть огороджувати…
36.

Саме в кінці музею я побачив стежину, яка вела в напрямку ковельської траси… Подумав, якщо є стежина, отже нею хтось ходить… Щоб не вертатися назад до головного входу в музей, я пішов цією стежкою, швидко вийшов на трасу, повернув на автобусну зупинку… Куди мене понесло далі – дочекайтеся наступного посту! ;)
37.
Вибирайтеся з дому частіше, Україна чекає на вас!

Сподобався пост? То поділіться посиланням на своїх сторінках у соцмережах  - це мінімальна подяка за працю автора блогу. Дякую!

Гігантський інтернет-архів   "ДЕРЕВ'ЯНІ ЦЕРКВИ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ"

  

Немає коментарів:

Дописати коментар